Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Jacka Jarosława Iwaszki

Uprzejmie informujemy, że dnia 27 listopada 2024 r. o godz. 15:00 w sali 108 budynku Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce (parter tzw. „szklanego budynku”) przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej (w trybie stacjonarnym) mgr Jacka Jarosława Iwaszki. 

Tytuł rozprawy: „Wawelski rękopis muzyczny Kk  I.2 w kontekście krakowskim, polskim i europejskim” (streszczenie rozprawy)

Promotor:
dr hab. Agnieszka Leszczyńska, prof. ucz.

Recenzenci:
dr hab. Paweł Gancarczyk, prof. IS PAN (recenzja)
prof. dr hab. Ryszard Wieczorek (recenzja)

Dyscyplina naukowa: nauki o sztuce
Język obrony: polski

Oficjalne zawiadomienie o publicznej obronie:
w języku polskim: zawiadomienie (PL)
w języku angielskim: zawiadomienie (EN)

Praca doktorska będzie dostępna na stronie Repozytorium UW 10 dni przed obroną: link

Wybory uzupełniające do Rady Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce

Wydziałowa Komisja Wyborcza zawiadamia, że 21.10.2024 odbędą się wybory uzupełniające do Rady Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce w kurii samodzielnych nauczycieli akademickich (1 mandat do obsadzenia, zgodnie z Regulaminem WNKS par. 17, p. 2, ust. 4 WKW ustaliła liczbę miejsc przypadających każdemu instytutowi, opierając się na zasadzie proporcjonalności: Instytut Muzykologii – 1);
Zebranie wyborcze odbędzie się w formie zdalnej.

Przebieg głosowania zdalnego:
Zgłoszenia kandydatów (zawierające zgodę kandydata i oświadczenie, że spełnia warunki biernego prawa wyborczego) prosimy przesyłać drogą mailową do przedstawicielki WKW Agnieszki Gołębiowskiej (agolebiowska@uw.edu.pl) do 21.10.2024 do godz. 11:00. Najpóźniej do godz. 12:00 otrzymają Państwo potwierdzenie zgłoszenia. Oryginały prosimy zostawiać w Bibliotece Instytutu Muzykologii (Krakowskie Przedmieście 32 – Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, klatka C, pok. C 5).
Głosowanie za pośrednictwem systemu USOS 21.10 w godz. 13:00-17:00; ewentualna druga tura godz. 18-20.
Ogłoszenie wyników drogą mailową po każdej turze.

Instrukcja:
Aby zagłosować za pośrednictwem systemu USOS należy w czasie trwania głosowania zalogować się, wejść do działu „Dla wszystkich” i tam wybrać kategorię „Wybory” LUB wejść na stronę: https://usosweb.uw.edu.pl/kontroler.php?_action=dodatki/wybory2/index, wtedy po zalogowaniu pojawi się strona z listą dostępnych wyborów. Następnie należy kliknąć „Głosuj” i oddać głos. Po rozpoczęciu głosowania dostaną Państwo też link bezpośrednio kierujący do odpowiedniego miejsca w systemie USOS.
Jeżeli są Państwo uprawnieni do głosowania, a po rozpoczęciu głosowania nie widzą Państwo odpowiednich wyborów w systemie USOS, prosimy o niezwłoczny kontakt z WKW.

W imieniu Wydziałowej Komisji Wyborczej WNKS UW
Prof. dr hab. Agnieszka Kościańska
Przewodnicząca WKW

UWażajmy na słowa

Dobór słów jest szczególnie ważny w dyskursie akademickim. 25 września, podczas posiedzenia Senatu UW, rektor prof. Alojzy Z. Nowak zainaugurował kampanię informacyjno-edukacyjną „Hejt boli. UWażajmy na słowa”. To akcja zainicjowana przez studentów i rzeczniczkę akademicką ds. studenckich i pracowniczych Uniwersytetu Warszawskiego.

– Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego jest wspólnotą dialogu, która za jedną ze swoich najwyższych wartości uznaje szacunek międzyludzki. Na naszej uczelni nie ma miejsca na dyskryminację ze względu na jakikolwiek czynnik: narodowy, etniczny, religijny czy światopoglądowy. Jako członkowie UW winniśmy szanować godność osobistą każdego człowieka. Do tego zobowiązuje nas misja Uniwersytetu – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

25 września, podczas posiedzenia Senatu UW, zainaugurowana została kampania informacyjno-edukacyjna „Hejt boli. UWażajmy na słowa”.

Przeciwko nienawiści

W poprzednim roku akademickim studenci Uniwersytetu Warszawskiego wyszli z inicjatywą organizacji akcji informacyjno-edukacyjnej służącej przekazaniu jasnego komunikatu: na Uniwersytecie Warszawskim nie ma miejsca na hejt i mowę nienawiści. Pod kierownictwem zespołu rzeczniczki akademickiej ds. studenckich i pracowniczych ruszyła kampania „Hejt boli. UWażajmy na słowa”.

– W ten sposób chcemy zwrócić uwagę, jak ważny jest dobór słów w dyskursie akademickim. Z hejtem i mową nienawiści – szczególnie w dobie intensywnego rozwoju mediów społecznościowych – może spotkać się każdy z nas, niezależnie od tego, kim jest i czym się zajmuje. Nienawistne komentarze wywołują nie tylko cierpienie i psychiczną degradację u osoby doświadczającej hejtu, ale również eskalację frustracji w przestrzeni publicznej. Pamiętajmy, aby – nawet jeśli mamy różne zdania – odnosić się do siebie z szacunkiem, bez personalnych ataków – mówi dr Anna Cybulko, rzeczniczka akademicka ds. studenckich i pracowniczych UW w latach 2011–2024.

Seria przygotowanych i dostępnych w kanałach UW spotów, filmów, plakatów, ulotek i materiałów edukacyjnych mówi wyraźnie, że każda osoba, która doświadczyła mowy nienawiści lub była jej świadkiem, znajdzie wsparcie na uczelni. Kampania jest jednym z działań podejmowanych przez Uniwersytet na rzecz równego traktowania i promocji wartości akademickich, takich jak wzajemny szacunek i etyka słowa.

– Uniwersytet Warszawski to nasza wspólna przestrzeń i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dobry dialog i bezpieczną komunikację. Reagujmy na mowę nienawiści, nie tylko w sytuacji, kiedy sami czujemy się pokrzywdzeni, ale również wtedy, gdy jesteśmy jej świadkami – apeluje dr Cybulko, dodając, że na UW istnieje kilka instytucji, do których można zgłaszać niepokojące sytuacje. Są to:

  • rzecznik akademicki ds. studenckich i pracowniczych: ombudsman(at)uw.edu.pl;
  • rzecznik praw studenta: rps(at)samorzad.uw.edu.pl;
  • zespół koordynatorek ds. przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym: zespolkoordynatorow(at)uw.edu.pl;
  • komisje rektorskie ds. nierównego traktowania i dyskryminacji oraz ds. mobbingu i

innych zachowań niepożądanych.

Wszyscy członkowie wspólnoty akademickiej – zarówno osoby studiujące oraz doktoryzujące się, jak i pracujące na Uniwersytecie Warszawskim – mogą także skorzystać z profesjonalnego wsparcia Centrum Pomocy Psychologicznej oraz telefonu zaufania UW: 22 552 44 24.

Uniwersytet prowadzi aktywne działania na rzecz wspierania dialogu oraz równego traktowania. W lutym 2024 roku weszło w życie nowe zarządzenie rektora prof. Alojzego Z. Nowaka, które w sposób kompleksowy reguluje kwestie dotyczące przeciwdziałania zachowaniom nieakceptowalnym na UW, m.in. dyskryminacji, molestowaniu seksualnemu, nierównemu traktowaniu, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym.

Realizatorzy kampanii przygotowali specjalną stronę internetową: https://uwazajmynaslowa.uw.edu.pl/.

Znajdziemy tu m.in.:

  • opis kampanii;
  • definicje mowy nienawiści i hejtu;
  • namiary na instytucje pomocowe na UW;
  • materiały edukacyjne;
  • sposób zgłoszenia hejtu i mowy nienawiści na UW.

Koordynatorem projektu jest zespół rzeczniczki akademickiej ds. studenckich i pracowniczych. Opiekę merytoryczną nad kampanią pełni rzeczniczka akademicka ds. studenckich i pracowniczych w latach 2011–2024 dr Anna Cybulko. Partnerami projektu są: Rzecznik Praw Studenta, Samorząd Studentów UW, Zespół równościowy – Główna specjalistka ds. równouprawnienia oraz Pełnomocniczka Rektora ds. Polityki Przeciwdziałania Dyskryminacji i Molestowaniu Seksualnemu, Biuro Prasowe oraz Centrum Pomocy Psychologicznej.

Kampania „Hejt boli. UWażajmy na słowa” wpisuje się w zalecenia strategii „HR Excellence in Research”, zakładającej realizację działań w obszarze równego traktowania oraz zwiększenia wiedzy i świadomości w dziedzinie antydyskryminacji.

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Magdaleny Anny Nowak

Uprzejmie informujemy, że dnia 2 października 2024 r. o godz. 16:00 w sali 108 budynku Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce (parter tzw. „szklanego budynku”) przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej (w trybie stacjonarnym) mgr Magdaleny Anny Nowak. 

Tytuł rozprawy: „Przetrwanie prymitywu i kryzys nowoczesności. Znaczenie empatii i patosu w sztuce Billa Violi zinterpretowanej metodą Aby’ego Warburga” (streszczenie pracy doktorskiej)

Promotor:
prof. dr hab. Antoni Zięba

Recenzenci:
dr hab. Marta Leśniakowska, prof. IS PAN (recenzja)
dr hab. Krzysztof Pijarski. prof. ucz. (recenzja)

Dyscyplina naukowa: nauki o sztuce
Język obrony: polski

Oficjalne zawiadomienie o publicznej obronie:
w języku polskim: zawiadomienie pol
w języku angielskim: notification eng

Praca doktorska będzie dostępna na stronie Repozytorium UW 10 dni przed obroną: link

Rekrutacja na studia I i II stopnia – 2024/25

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą kształcenia oraz zasadami i terminami rekrutacji na wszystkie studia I i II w roku akademickim 2024/2025, które znajdują się w zakładkach OFERTA i REKRUTACJAZapisy ruszają 6 czerwca.
Masz pytanie związane z rekrutacją? Napisz do naszej Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej: rekrutacja.wnks@uw.edu.pl
 
Kontakt z komisją rekrutacyjną Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce odbywa się także przez system Internetowej Rekrutacji Kandydatów, pytanie możesz zadać po zalogowaniu się na konto kandydata przez zakładkę Pomoc lub w opisie zasad rekrutacji konkretnego kierunku poprzez kafelek “Zadaj pytanie”.

Wyniki wyborów dziekańskich WNKS

Wydziałowa komisja wyborcza przekazała informacje dotyczące wyborów kandydata na Dziekana WNKS w kadencji 2024-2028:

Data zebrania wyborczego 22.05.2024

Liczba oddanych głosów: 55

Liczba głosów ważnych 53

Liczba głosów oddanych na kandydatów:

  1. Prof. dr hab. Małgorzata Karpińska: 45

W głosowaniu wybranoprof. dr hab. Małgorzatę Karpińską.

Wyniki głosowania indykacyjnego w wyborach kandydata na dziekana WNKS UW

Data zebrania wyborczego 8.05.2024

Liczba oddanych głosów: 45
Liczba głosów ważnych: 42

Liczba głosów oddanych na kandydatów:
1) Prof. dr hab. Małgorzata Karpińska: 29
2) Dr hab. Tomasz Rakowski: 9
3) Dr hab. Tomasz Jeż, prof. UW: 8
4) Dr Hab. Anna Horolets, prof. UW: 1
5) Dr hab. Krzysztof Skwierczyński, prof. UW: 2
6) Dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz, prof. UW: 2
7) Dr hab. Monika Rekowska, prof. UW: 2
8) Prof. dr hab. Grażyna Jurkowlaniec: 1
9) Prof. dr hab. Iwona Lindstedt: 1
10) Dr hab. Jakub Adamski, prof. UW: 1

W głosowaniu wybrano:
1) Prof. dr hab. Małgorzata Karpińska
2) Dr hab. Tomasz Rakowski
3) Dr hab. Tomasz Jeż, prof. UW

Komisja skrutacyjna:
dr Paweł Siechowicz; dr Renata Sulewska; dr hab. Hubert Wierciński

Przewodnicząca zebrania wyborczego
prof. dr hab. Agnieszka Kościańska

Wybory dziekańskie na WNKS

Wydziałowa Komisja Wyborcza zawiadamia Kolegium Elektorów Wydziału, że wybory indykacyjne kandydatów na dziekana Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce odbędą się dnia 8 maja 2024, a wybory kandydata na dziekana Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce 22 maja 2024.

Szczegółowy przebieg głosowania indykacyjnego:
W pierwszej kolejności spośród elektorów wyłonimy członków komisji skrutacyjnej (chętni proszeni o kontakt z Przewodniczącą WKW Agnieszką Kościańska akoscianska@uw.edu.pl do 8.05 do godz. 8:30).
Przyjęcie składu komisji skrutacyjnej odbędzie się w głosowaniu elektronicznym za pośrednictwem systemu USOS.
Następnie przejdziemy do głosowania indykacyjnego, za pośrednictwem systemu Ankieter. Po zakończeniu głosowania komisja skrutacyjna rozpocznie liczenie. Wyniki ogłosimy drogą mailową. Przypominam, że w głosowaniu indykacyjnym każdy członek Kolegium Elektorów Wydziału może zgłosić nie więcej niż dwie kandydatury (szczegóły: Statut UW, par. 59).
Wybór składu Komisji Skrutacyjnej w systemie USOS: 08.05 w godz. 9-10;
Wybory indykacyjne kandydatów na dziekana w systemie Ankieter: 8.05 w godz. 11:00-15:00.

Wybory kandydata na Dziekana WNKS odbędą się w systemie USOS, 22.05 w godzinach 9:00-15:00, ewentualna 2 tura w godz. 16-22 (obowiązuje kworum).

Przypominamy, że w skład Kolegium Elektorów Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce wchodzą wszyscy pracownicy samodzielni oraz przedstawiciele innych nauczycieli akademickich, pracowników niebędących nauczycielami akademickimi oraz studentów i doktorantów.

W imieniu Wydziałowej Komisji Wyborczej WNKS UW
Prof. dr hab. Agnieszka Kościańska
Przewodnicząca WKW

ERC Advanced Grant dla prof. Grażyny Jurkowlaniec

Z dumą i radością informujemy o przyznaniu prof. dr hab. Grażynie Jurkowlaniec Advanced Grant przyznanego przez European Research Council na realizację projektu: Scholars, Animals, Images, Geographies, and the Arts: De-exoticizing Eastern Europe in the Early Modern Period  (SAIGA).

Prof. G. Jurkowlaniec jest pierwszą kobietą, która realizować będzie taki grant z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych w Polsce, jest też pierwszą pracowniczką w krótkiej historii WNKS, która odniosła taki sukces!

Więcej informacji na stronie: https://www.uw.edu.pl/dwa-erc-advanced-grants-dla-uw/

Mgr Olga Załęska (WNKS) stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Z przyjemnością informujemy, że mgr Olga Załęska, podopieczna dr hab. Magdaleny Radkowskiej-Walkowicz prof. UW (WNKS), została stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Serdecznie gratulujemy!

Więcej (w tym pełna lista stypendystów)